Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Fasii de amintiri

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Leon Oswald
Full Member
Leon Oswald



Fasii de amintiri Empty
MesajSubiect: Fasii de amintiri   Fasii de amintiri EmptyVin Oct 02, 2009 6:57 pm

I

Simt acelasi lucru ca si acum 4 zile:frig si monotonie.Vreau sa ma cufund in frig.Vreau sa reincep sa traiesc in alb si negru , sa visez in alb si negru , sa gandesc in alb si negru.Astept iarna ,cand cerul serii va fi negru , iar pamantul alb .Imaculat.Astept perfectiunea.
Pana atunci voi continua sa ma lupt cu arsurile.Ard.Atunci cand ma confrunt cu fiecare gand al meu ard si tip pe dinauntru , dar la suprafata raman la fel,la fel de inghetata si de monotona.Nimeni nu ma cunoaste in totalitate.Va parea banal insa nici eu nu ma cunosc.Nu stiu ce vreau de la viata, nu stiu ce imi place, nu stiu ce caut.Nu am gasit ceva care sa ma farmece cu adevarat.Asta si incerc sa descopar.Bun venit in mintea mea !
Ce-ai sa gasesti aici?Nu stie nimeni.Poate doar abis , fiindca daca stapanul mintii nu stie, nu pasager momentan aflat inauntrul ei , cu atat mai putin.Totusi,curiozitatea este o forta demna de luat in serios.Atinge ! Atinge prea minunata bariera dintre gandurile din trecut si dorintele din trecut.Atinge-o ! Vei fi purtat undeva unde nimeni nu a mai intrat.De ce? Curiozitatea.
Se spune ca nu poti analiza sau critica un om pana nu l-ai cunoscut.Nu ma cunosti,si totusi vei avea atatea de spus despre mine dupa cateva clipe.Deci esti pregatit sa afli ceva despre mine?Ceva ce nu vei uita usor?Nici nu vreau sa aud raspunsul ,te voi ghida oricum unde trebuie.E agonic sa fi singur ,chiar si in mintea ta derizorie.
Incep cu continutul trecutului.Da,exista acolo undeva ceva lasat in trecut.Amintirea primei iesiri singur dupa ce am venit aici.Era perfect ! Exact , era alb si negru . Am calcat.Totul era pietrificat sub picioarele mele , pana si noroiul.Sublim ! Soseaua , era lunecoasa , ca un patinoar.Unul fatal daca te credeai un mare patinator , neintrecut de nimeni.Priveam lacul.Inghetat .Gheata parea a fi geamul unei imense vitrine in care se adaposteau cele mai ciudate secret ale viitorului meu.
In acel moment m-am luptat sa nu sar in gol,si sa ma imbratisez cu gheata .M-am luptat cu lenea de a trai pentru a afla viitorul .Puteam sa il aflu,da.Dar totusi oare chiar puteam sa-l aflu daca saream?Nu voi sti niciodata.
Am intins mana.Era rosie si extrem de rece.Restul corpului nu era intr-o stare prea grozava .O vibratie.Am simtit o vibratie .Era o creanga.Dar de unde vibratia?Trasesem de ea pentru ca zapada sa se uneasca cu crestetul meu.Vroiam sa ma acopar cu alb si cu frig.
Ma imbratisam si ma iubeam cu pustiul rece si alb al imprejurimilor.Era frig si era seara.Nu ma gandeam decat la ...nimic.Ma gandeam daca mai aveam cafea acasa.Imi era pofta de o cafea si imi era dor sa dorm in frig,cu gust de cafea in gura.Imi era dor...
Zilele de iarna imi plac enorm fiindca ratacesc pe strazi.Toti se uita la mine ca la un nimeni, ca la un ciudat.Asta si sunt.O ciudatenie care adora sa traiasca in frig si sa se iubeasca cu zapada , cu gheata si cu tot ce tine de un cer negru si un pamant alb.Apoi,umilit de respingerea "iubirii " sale , sa se intoarca in casa sa ,din nefericire a naibii de calda si sa bea cafea apoi sa se culce, visand la faptul ca mai mult ca sigur ziua se va repeta din acea zi, inca 3 luni .
Sus In jos
LunatiQ
Founder
Founder
LunatiQ



Fasii de amintiri Empty
MesajSubiect: Re: Fasii de amintiri   Fasii de amintiri EmptyVin Oct 02, 2009 7:06 pm

well, ai avut cateva greseli de tastare [dar cine nu are? -.-']
heh, revenind, povestea e draguta, imi place stilul tau de a scrie, iar faptul ca e putin mai sumbru, sa spun astfel, ma atrage si mai mult ^^
well, nu mai stiu ce sa zic, am ramas in pana =.='
gambate!
Sus In jos
Leon Oswald
Full Member
Leon Oswald



Fasii de amintiri Empty
MesajSubiect: Re: Fasii de amintiri   Fasii de amintiri EmptyVin Oct 02, 2009 9:44 pm

Pianul imi da inspiratie , so :
II


Amintirile mele sunt ciudate ,inutile,complexe.De aceea incerc sa te aduc in mintea mea.M-am saturat sa fiu un solitar si un...mort.Inchid.Inchid aceasta amintire,fiindca celelalte zile au fost la fel.Aceleasi gesturi si ganduri ,acelasi abis alb si rece.
Calatoreste prin mintea mea,hai , calatoreste ! De aceea te-am adus aici, sa ma cunosti , dar tu , in schimb sa imi ramai strain si sa ma tem de tine.Ce?A, ai simtit si tu acea senzatie?Vine din dorinta trecutului .O vei afla imediat daca tu,draga strainule , curiosule si vizitatorului ma vei lasa sa ti-o demonstrez.
"Ce ciudat! E ciudat . Luna pare atat de mare si de uriasa.O sa ma inghita .Ajutor !"
Era o noapte cu luna plina.Razele ei reci imi atingeau spatele si ma faceau sa tremur .Ma ardea desi era rece.Stare nesigura.Simplu, un simplu gest de nebunie si refugiu.Eu ! Eram in stari de agregare: lichida ...
"Ma scurg incet si ma intind prin toata camera.E uscat ,dar va deveni umed.Imi e dor de apa .Voi scufunda totul in mine:secrete,regrete si fioroasa luna numai pentru a-i simti racoarea,razele reci.
Ma intind .Scufund totul in mine si le inec.Totul imi apartine !"
In acea zi , nu stiam ca o sa vi draga curiosule si vizitatorule strain al mintii mele.Daca as fi stiut nu as mai fi fost atat de sigur ca am tot dreptul sa inchid totul in mine.Da, cum am mai spus era o stare nesigura.Daca tot am pomenit de stare , nu crezi ca ar trebui sa iti prezint si celalte stari de agregare ale fiintei mele ? Ai venit aici ca sa imi afli starile si dorintele ciudate,iar eu te-am lasat.Satisfaceti pofta animala de a ma devora mental.Defapt, ma ofer tie , cum se zice "pe tava " :
"Am inghetat.Razele lunii si vantul ce bate nebunesc m-au inghetat.Am ramas o sculptura aici , pe podea.Mi-au inghetat toate simturile si gandurile si mintea.Doare.E rece si doare si...Am inghetat.Atingeti-ma ! Veti ingheta si voi .Nu va apropiati.Veti ingheta si voi ! La naiba cu personalitatea si fiinta-mi glaciara."
Asteptam sa ma topesc si sa plang.Sa simt caldura si fiori si tremur in acelasi timp.Sa ma cufund in nesigur,caci tot in jurul meu era ireal si nesigur.Si eu eram la fel ca tot ce era in jurul meu.Si am simtit acea caldura in sfarsit,si era bine.Si in loc sa plang , m-am calmat.Ce?Nu !
"Ma simt atat de...usor.Plutesc.Fiecare gand si amintire imi pluteste atat de limpede in jur.Si eu plutesc.Fiecare parte a corpului meu se descompune si pluteste.Sunt libera...In sfarsit.In sfarsit am scapat de calvarul ritualului."
Draga curiosule , eu...Oh vai , vai ce tragedie ! Vaaaai ! Am gresit bariera .Te-am aruncat in viitor .Vai , ce tragedie . Draga curiosiule , nu ma privi asa. Nu ma privi asa: ca pe o nebuna.Nu ! Daca ai sti ce mare greseala am facut.Am gresit bariera , te-am aruncat in viitor si ti-am aratat ...ultimele mele clipe de viata !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Fasii de amintiri Empty
MesajSubiect: Re: Fasii de amintiri   Fasii de amintiri Empty

Sus In jos
 
Fasii de amintiri
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Fan Area :: Fan Fiction-
Mergi direct la: